Psalmy przez wiele lat wywierały przemożny wpływ na świat duchowy bł. Natalii. […] Nie był jej obcy wspaniały renesansowy poetycki Psałterz Dawidów Jana Kochanowskiego, […] poznała go w całości jako obowiązującą lekturę podczas studiów polonistycznych około roku 1930. Ale w psalmach nie szukała poezji, lecz prawdy. Jesienią 1934 roku podczas pracy w sekcji apologetycznej Sodalicji Mariańskiej Pań Akademiczek w Poznaniu uczestniczyła w studium teologicznym psalmów [niewykluczone, że jako prelegentka]. W okresie wojny refleksje pobudzane psałterzem jako modlitewnikiem nurtowały Natalię z większą siłą i przyjmowały nowe wymiary.
[…] Zeszyt „Notatek do studium na Psalmami” błogosławionej Natalii, z którego udostępniamy dziś obszerny wybór, jest dokumentem przemyśleń i zaledwie zamierzeń twórczych. Wyjaśnienie to winniśmy Czytelnikowi, by wyrozumiale wziął pod uwagę roboczą niejako postać dziełka niedokończonego i zechciał skupić się na duchowym wymiarze pracy Autorki, który odsłania się bez kokieterii formy. Są to jeszcze literacko nie opracowane glossy, czyli zapisy uwag, refleksji i komentarzy poczynionych na marginesach psalmów w przekładzie Leopolda Staffa, który uznała – porównując z tłumaczeniami z 1917 roku i z 1938 r., wybitnego polskiego biblisty, ks. Aleksego Klawka – za najpiękniejszy.
[…] przed wyjazdem do Niemiec w 1943 r., wróciła do zapełniania ostatnich kart zeszytu. […] powierzyła zeszyt, na którego okładce zaznaczyła wagę rękopisu [„Bardzo ważne. Strzec przed zniszczeniem”], pieczołowitej opiece siostry swej Zofii.
[…] Trzeba koniecznie pamiętać, że mamy tu do czynienia z dość szczególną lekturą i interpretacją psałterza: z lekturą wyjątkowo wyrywkową, tendencyjnie przekrojową rzec można, zubożającą Psałterz przez wybór jednego tylko aspektu, ale celową w świecie udręczonym nienawiścią. Uwagi Błogosławionej tropią niebezpieczeństwa zafałszowania chrześcijańskiej miłości, tętnią oskarżeniem wszelkiego fanatyzmu, wrogiej zaciekłości, żądzy odwetu – w tym sensie gorączkowym słowem przemawiają z niezwykłą siłą i dziś. Ich aktualność polega na niezgodzie na bezbożną w istocie przemoc, choćby na swych sztandarach wypisywała imię Boże.
Barbara Judkowiak
Pobierz „Notatki do studium nad Psalmami Dawida” – opracowane na podstawie rękopisu Natalii Tułasiewicz, format pdf (482 KB)