WOJENNE LOSY
Na początku wojny, we wrześniu 1939 roku, w bombardowanym Poznaniu, nie czekając na dyspozycję kuratorium, Natalia zorganizowała prowizoryczną, podwórkową szkółkę dla dzieci. W warunkach ogólnego przerażenia wobec nowych, wojennych warunków– swoją odważną postawą wobec barbarzyńskich ekscesów i doraźną pomocą – krzepiła najbliższych. Uczyła się języka niemieckiego świadoma, że „mowa jest skarbem każdego narodu”.
W listopadzie 1939 roku dziewięcioosobową rodzinę Tułasiewiczów wysiedlono z mieszkania na u. Śniadeckich do obozu przejściowego na ul. Głównej, by stąd wagonami bydlęcymi wywieźć ich do Ostrowca Świętokrzyskiego. W czasie obozowej kwarantanny, leżąc na słomie z powodu bardzo dokuczliwego bólu żołądka, wśród lamentu kobiet i płaczu głodnych niemowląt, w duszy deklarowała Panu Jezusowi swoją gotowość pójścia z Nim na Kalwarię.
Wszelkim przeciwnościom i nieszczęściom w czasie wysiedlenia przeciwstawiała się odważnie: „tu trzeba brać się w garść, mocno trzymać głowę na karku i tak działać, by przetrwać”. Z Ostrowca Świętokrzyskiego przeniosła się do Krakowa. Poprzez Ośrodek Tajnego Nauczania przy Szkole Sióstr Urszulanek na ul. Starowiślnej w Krakowie zyskała uczennice w konspiracyjnym nauczaniu, zarówno w mieście jak i w jego okolicach. Wyjeżdżała na posady w: Mszanie Dolnej, Witowicach, Kalinie Wielkiej. Aktywna jako nauczycielka, pragnąca swoim uczennicom dopomóc, by wojna „nie wyjałowiła ich dusz z poczucia piękna i dobra”, kreśliła ambitne plany na przyszłość.
Działalność Natalii w Krakowie, gdzie organizowała i prowadziła konspiracyjne spotkania sodalicyjne oraz środy literackie, utrzymywała rozległe kontakty towarzyskie i naukowe, było odbiciem jej wszechstronnych zainteresowań i dążeń. Okres wojny tratowała jako „czas cennych, choć trudnych rekolekcji”, pogłębiając ustawicznie swoje życie duchowe. Chciała po wojnie „stanąć w awangardzie walki o nowe oblicze nie tylko Polski, ale świata”. Poprzez modlitwę i odczytywanie znaków czasu odkrywała swoją nową drogę życiową – „być Pańską apostołką miłości w rozszalałym nienawiścią świecie”.
Podpunkt „Wojenne losy” opracowała śp. Dorota Tułasiewicz na podstawie przygotowywanej do druku monografii N. Tułasiewiczówny, autorstwa prof. B. Judkowiak.